Повечето шофьори едва ли ще си признаят кога за последен път са регулирали фаровете на своя автомобил. Много от тях никога не са го правили сами. Правилното регулиране на фаровете обаче има пряко въздействие върху безопасността на движението. Затова трябва да ги коригирате периодично. Прочетете статията ни за това как да регулирате фаровете сами и на какво трябва да обърнете специално внимание, когато го правите.
Кога е необходимо да се регулират фаровете?
Ето списък на основните причини, поради които фаровете не се регулират правилно.
- Смяна на крушката. Доста често срещана причина. Повечето шофьори няма да търсят оригинална крушка, която да съответства напълно на заменената. Различните марки продукти могат да излъчват малко по-различна светлина. Поради това са възможни вариации.
- Последици от произшествие или удар. Регулирането може да бъде нарушено поради механично напрежение. Дори лек наклон може да повлияе критично на посоката на светлинния лъч.
- Естествено износване. В процеса на експлоатация фаровете и светлините са подложени на вибрации, температурни колебания, механични и химични въздействия. Всичко това може да повлияе на правилното им подреждане.
- Дефекти при регулирането, ремонт на окачването, промени в твърдостта, смяна на гуми или джанти (особено при промяна на диаметъра).
Във всички тези ситуации вероятността правилните настройки да бъдат нарушени е голяма. Поради тази причина в горните случаи трябва сами да регулирате (или поне да проверите) фаровете си.
Препоръчително е да го направите още преди дълго пътуване. И определено – ако насрещните шофьори ви предупреждават с примигващи светлини. А също така – ако сами смятате, че пътят не е достатъчно или равномерно осветен.
Как да проверим и регулираме фаровете си?
Когато сменяте крушка, най-добре е веднага да проверите дали фаровете ви са симетрично настроени. Можете да го направите сами и много бързо. За да го направите, трябва да се приближите на тъмно до някоя вертикална повърхност (стена, гаражна врата). След това включете късите светлини и разгледайте формата на светлинните лъчи.
Ако и двата светлинни лъча са на една и съща височина, най-вероятно не е необходима настройка. Ако все пак забележите разлика, можете сами да отстраните дефекта. Първо проверете дали сменената крушка е правилно поставена. Ако всичко е наред, трябва да регулирате посоката на светлината с помощта на специален винт. Чрез завъртането му можете да вдигнете или свалите светлинния лъч.
Това ще помогне само ако вторият фар е правилно регулиран. В противен случай ще трябва да регулирате осветлението по-внимателно.
Дългата светлина също може да бъде проверена по същия начин и ако е необходимо, можете да я регулирате сами.
За да откриете значителни разлики в настройките, можете да помолите човек със среден ръст да застане на около 5 метра от автомобила. Ако фаровете са регулирани правилно, светлинният сноп ще бъде приблизително на височината на коляното. Това, разбира се, е много груба оценка. Но ако отклоненията са наистина сериозни, ще видите това веднага.
Как да регулираме късите светлини – фина настройка
За да регулирате сами късите светлини, трябва да намерите абсолютно равна зона с вертикална повърхност наблизо. Първо, доближете възможно най-близо до стена. След това върху повърхността трябва да се направят три основни маркировки. Две от тях ще съответстват на центровете на всеки фар, а третата – на центъра на симетрия на автомобила.
През всяка точка трябва да се прекара вертикална линия, а между двете най-външни точки – хоризонтална линия. Друга линия трябва да се прокара малко по-ниско (в нашия пример това е 5 см, но в конкретни ситуации тази стойност може да варира).
След това се отдалечете на 5 метра от стената и погледнете към проекцията на фара. Тя показва отклонението на гредата спрямо пътя в проценти. Обикновено тя е 1 %, но може да има и друга стойност.
1% отклонение на разстояние 5 метра – това са точно тези 5 см, с които сме се отклонили от първата линия, за да начертаем долната линия. На тази втора линия трябва да се очертаят светлата и сенчестата граница на лъча. Ако има отклонения, трябва сами да използвате регулиращия винт и да регулирате правилно позицията на лампите.
За по-точното маркиране на линиите може да се използва лазерен строителен нивелир. Има и няколко допълнителни точки, които трябва да се вземат предвид.
- Резервоарът на автомобила трябва да е напълно зареден с гориво.
- Налягането във всички гуми е правилно.
- Не поставяйте тежки предмети в багажника.
- Ръчният коректор на фаровете на арматурното табло е настроен на „0“.
- В отделението за пътници трябва да има товар от около 70 kg (съответстващ на теглото на водача).
По време на измерването на мястото на водача може да седне друго лице вместо товара. Можете също така да управлявате автомобила сами, но тогава ще е трудно да регулирате фаровете сами. Ще трябва да потърсите помощта на приятел/ка.
По време на регулирането двата фара се затварят един след друг. След това регулирайте гредата така, че центърът ѝ да е на съответната вертикална линия. Долната хоризонтална линия ще бъде горната граница на светлината. Косите участъци трябва да започват от пресечните точки на тази линия и страничните вертикални линии.
Някои специфични стойности трябва да се вземат от инструкциите за експлоатация на автомобила (книжка за ръководство).
Ако се използва фар с комбинирана къса и дълга светлина, не е необходимо да се регулира отделно дългата светлина.
Регулиране на дълги светлини
За регулиране на фаровете за дълги светлини е по-лесно да се използва същата саморъчно направена стойка.
Първо отбележете центровете на всяка светлина и начертайте две прави линии вертикално. След това трябва да се провери настройката. Светлинният сноп трябва да се движи почти успоредно на пътната настилка. Центърът на всяка греда е в пресечната точка на съответните вертикални линии с горната хоризонтална линия.
Как да регулират фарове с инсталирани LED крушки
Към регулирането на LED фаровете трябва да се подхожда с особена отговорност, тъй като те светят със значително по-голяма сила. Следователно, ако са регулирани неправилно, те заслепяват насрещното движение, което е опасно за безопасността на движението.
Като цяло изискванията за регулиране на светодиодните фарове са подобни на описаните по-горе. Затова в много случаи можете да ги настроите сами по почти същия начин, като използвате предоставените схеми и алгоритми. Все пак има и разлики.
Първо трябва да се уверите, че крушката е ориентирана вертикално по равнината на светодиодите. Някои LED лампи имат въртяща се основа за прецизна настройка. Ако формата на светлинното петно не е подравнена, трябва да завъртите лампата около оста ѝ в рамките на 20-30 градуса, докато постигнете най-добрия резултат.
При фарове с фабрична лупа границата между светлината и сянката не се променя, когато се монтират светодиодните автомобилни лампи. При фар с рефлекторната оптика (фарове без лупи) светлинният сноп може да бъде леко повдигнат спрямо халогенната крушка.
Поради повишената яркост на светодиодните крушки, в допълнение към обичайните настройки, се препоръчва фарът да се приведе в подходящо състояние:
- Да се отстранят течовете,
- да се почисти рефлекторът,
- да се полира стъклото, което с времето се е замъглило.
Необходимостта от тези операции зависи от състоянието на фаровете на автомобила.