RUWUX ULTRA GOLD D2S D4S
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
92,00 €
2X65W | 5800K | 12V | CANBUS
Add products for 128,00 € to cart and get free shipping!
Description
- Excellent focusing thanks to the LEDs placed on both sides of a thin copper plate - these lights shine without sinking and do not blind the drivers who are moving.
- Easy installation - a compact housing with a removable base allows you to install the bulbs even in the most awkward headlights.
- Perfect cooling – The copper core, the aluminum body and the hybrid system of radiator and fan dissipate the heat.
- Reliability and quality - the components from which RUWUX ULTRA GOLD LED bulbs are made will not give you a reason to worry about premature failure.
RUWUX ULTRA GOLD D2S D4S 12V is used for problematic or burnt factory Xenon ballasts as they are isolated and jumped. Installation by a specialist is recommended!
It has built-in resistors for a hassle-free installation without interfering with the radio or dashboard.
Included in the kit
- 2 RUWUX ULTRA GOLD LED bulbs
- Installation guide
- Warranty card
All products offered by the RUWUX brand are with 24 MONTHS WARRANTY.
Additional information
| Weight | 0,4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16×16×10 cm |
| Series | ULTRA GOLD |
| TYPE | D2S, D4S |
| LUMENS POWER | 6500lm |
| Color temperature | 5800K |
| POWER | 65W |
| Operating voltage | 12V |
| Operating time | 50,000 hours |
| Operating temperature | -45°C~+80°C |
| Body material | 6063 aircraft grade aluminum |
| IP protection | IP67 |
| Application | Reflector headlight / Magnifier headlight / Halogen lights |
| Guarantee | 24 months |
Delivery
Each order is delivered by the courier company ECONT EXPRESS to any point in Bulgaria. The value of the order is calculated individually for each product based on its value, weight and volume. The delivery time depends on the customer's address and varies from 1 business day for larger settlements and up to 2 business days for smaller and remote ones, where the supplier does not have an office.
5
Оценено с 5 от 5
2 reviews
Оценено с 5 от 5
2
Оценено с 4 от 5
0
Оценено с 3 от 5
0
Оценено с 2 от 5
0
Оценено с 1 от 5
0
2 reviews for RUWUX ULTRA GOLD D2S D4S
Clear filters
Add a review Cancel reply
Related products
92,00 €
Курс: 1 EUR = 1.95583 BGN
SKU:
RWX-24M-55114
57,00 €
Курс: 1 EUR = 1.95583 BGN
SKU:
XWR-24OS-28628
92,00 €
Курс: 1 EUR = 1.95583 BGN
SKU:
RWX-24UG-65127
92,00 €
Курс: 1 EUR = 1.95583 BGN
SKU:
RWX-24UG-651224
118,00 €
Курс: 1 EUR = 1.95583 BGN
SKU:
RWX-25UG-6512413




Ivaylo Minkov (verified owner) –
I ordered, the installation went without any problems.
Gabriel Kostadinov –
Very satisfied